Faházak egyedi tervek alapján

2017. máj 11. | Friss hírek

A barkácsáruházak parkolóiban felállított szerszámos kamrák és faházak iránt nagy az érdeklődés – egyrészt alacsony áruk, másrészt egyszerű összeállításuk miatt. Cikkünkben az egyik legkedveltebb típust, a boronafal szerkezetű faházakkal kapcsolatos Gyakran Ismételt Kérdésekre adunk választ.

Hogyan érdemes a tervezésbe kezdeni?

A Faház Katalógusban található kész típus-tervekből kiindulva egyszerűen és gyorsan alakíthatók ki egyedi épületek, de az igények szerint a gyártó-forgalmazó Ecorgan Kft. is elkészíti a terveket.

Mit nevezünk keresztvéges boronafalnak?

Nagyon régi építési technika a boronafal-szerkezet, amelyet Erdélyben, illetve a skandináv államokban ma is alkalmaznak. Az egymásra helyezett, vízszintesen fekvő gerendákból vagy pallókból álló falszerkezeteket hívjuk boronafalnak. A merőlegesen illeszkedő boronafalakat a falsarkokon különféle fakötésekkel kapcsolják össze. A legelterjedtebb megoldás az ún. keresztfejes vagy keresztvéges borona. A pontos illeszkedést a nútféderes vagy csaphornyos megoldás biztosítja, illetve a csapolások csavaros megerősítése. Az így épült házak szétszedhetők és más helyen újra összeállíthatók.

Mennyi időbe telik egy boronafalas fahát felépítése?

A famunkákban jártasabbaknak könnyen és gyorsan felépíthető egy kisebb faház, szerszámos kamra. Az olcsóbb rendszerekhez tartoznak a boronafal szerkezetű típusok, amelyek között az egyszerű kerti szerszámtároló és a több helyiséges hétvégi ház egyaránt megtalálható. A kész alapra felhúzni egy 25-30 négyzetméteres házat – a gyakorlott kivitelezőknek – úgy 6-8 órába telik, de érdemes az első felületkezelést is még aznap elvégezni. A forgalmazók többsége az építmény összeszerelését az építmény árának 12-15 százalékáért vállal

Hogyan tervezzük az egyedi faházakat?

Egyes gyártó-forgalmazóknál – például az Ecorgan Kft.-nél – rendelhetők egyedi tervek alapján készülő hétvégi házak is. A tervek elkészülte után a falakhoz meghatározzák a gerendák méreteit és a darabszámot, majd jelöléseket kapnak, amelyek alapján történik a gyártás, és e jelrendszer segít az összeszerelésben is.

Hogyan oldható meg a szigetelés?

A 20-30-40 mm-es falvastagságú, nagyon jó minőségű lucfenyőből készülő faházakat az Ecorgan Kft. Székelyföldön gyártatja, ahol több évszázados hagyománya van a boronaház-építésnek. A gerendákat csaphornyozva, csiszolva szállítják, felületkezelés nélkül. A nyaralóházak szigetelt kivitelben is kaphatók, az oldalfalakra belül 5 cm-es párnafa alátámasztással lambéria borítást tesznek.

Mi történik szigeteléskor a víz- és elektromos vezetékkel?

Ezzel a megoldással elrejthetők a víz- és elektromos vezetékek. A szigetelés másik módja a dupla falú falszerkezet, itt a két palló közötti 6–8 cm-es résbe tömíthető a szigetelőanyag.

Mi alapján kell az alapozást elkészíteni?

Attól függően kell az alapot elkészíteni, hogy mekkora kerti építményt tervezünk. A masszív alapozáshoz célszerű 20-25 cm mélyen kiásni az alapot, 15 cm-es tömörített kavicsréteget kialakítani, arra önteni 7–8 cm vastagon az első réteg betont, aztán jöhet a 4–5 mm-es szigetelőréteg, majd a betonvashálóval ellátott második, felső betonréteg. A szerszámtárolóhoz egyszerűbb alapozás is elég – 10-15 cm vastag betonréteg –, de a talajpára okozta károsodás megakadályozása miatt mindenképpen kell a szigetelés.

Mivel kezeljük le a faházakat?

Lakás, ház – Könnyen szerelhető boronaszerkezet

Ha már faház, akkor érdemes körülnézni a természetes alapanyagú fakezelő rendszerek között. A megelőző favédelemre – gomba és rovarmentesítésre – használhatunk bóros favédőszert, vagy lenolaj és faolaj tartalmú szereket, amelyekkel csak át kell itatni a felületet.

Évente ellenőrizni kell, hogy a napsütötte részeken nincs-e szükség újabb átitatásra. Az ilyen korszerű szerekhez festékanyag is keverhető. Erre következhet a szintén természetes alapanyagú kültéri lazúrfesték, ami hosszú távú védelmet biztosít, egyes márkáknál az 5-8 éves felújítási intervallumot is garantálják. Előnye többek között, hogy nagyon könnyen felújítható, fához illő, selymes, matt fényű felület ad.

Milyen módon érkeznek a nyílászárók?

A duplafalú szigetelt falszerkezetbe természetes, ásványi gyapot alapanyagú szigetelőt célszerű helyezni, de a vezetékek elrejtése szempontjából praktikusabb megoldás a lambériázott vagy gipszkartonnal borított fal. A faházakat építésre kész állapotban szállítják, az ablakokat viszont utólag kell üvegeztetni; garázsoknál az ajtók külön megrendelhetők. A nagyobb házak összeszerelését csak gyakorlottabb barkácsolóknak ajánljuk.

Milyen módos csoportosíthatók a gerendák a kicsomagoláskor?

Ez a több évszázados építési mód – a boronafal-szerkezet – ma is tökéletesen alkalmas házak építésére. Ezzel a csapolási technikával készülhet egyszerű faház, de alkalmazható több szintes lakóházak építésénél is, csak a falvastagság, illetve a statikai megoldások mások. A kicsomagoláskor a számozott és színezett jelrendszer alapján kell csoportosítani a gerendákat.

Forrás: ecorgan.hu

 

Archívum

Pin It on Pinterest

Share This